Additional information
| Weight | 1.34 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 15 × 8 × 4 in |
| socket to socket length | 5.31" |
| hole pattern | 4-Hole AMPS: 1.181" x 1.496", 3-Hole 120-Degree: 1.812" Diameter |
| plate size | 2.5" Diameter |
| ball size | B Size (1") |
| weight capacity | Standard Use: 2 lbs, Heavy-Duty Use: 1 lb |
| materials | Marine-grade aluminum, High strength composite |
| packaging type | Poly Bag |
| weight | 1.34 lb |
| components | RAM-HOL-TAB-LGU, RAM-B-101U-C |
| holder dimensions | Height Range: 8.5" – 11.75", Width Range: 7.75" – 8.25", Depth Range: .56" – 1.1" |