Additional information
| Weight | 1.02 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 10.75 × 5.5 × 2.75 in |
| socket to socket length | 3" |
| hole pattern | 4-Hole AMPS: 1.181" x 1.496", 3-Hole 120-Degree: 1.812" Diameter |
| ball size | B Size (1") |
| weight capacity | Standard Use: 2 lbs, Heavy-Duty Use: 1 lb |
| materials | Marine-grade aluminum, High strength composite |
| packaging type | Poly Bag |
| weight | 1.0 lb |
| components | RAP-224-1U, RAM-B-111BU, RAM-B-201U, RAM-B-202AU |
| suction size | (2) 3.3" Diameter Bases, Total Width 7.95" |