Additional information
| Weight | 1.5 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 15 × 8 × 4 in |
| hole pattern | Round Plate: 4-Hole AMPS: 1.181" x 1.496" & 3-Hole 120-Degree: 1.812" Diameter, Bottom Plate: 3-Hole 120-Degree: 1.812" |
| ball size | B Size (1") |
| weight capacity | Standard Use: 2 lbs, Heavy-Duty Use: 1 lb |
| materials | Marine-grade aluminum |
| packaging type | Retail Bag |
| weight | 1.5 lb |
| components | RAM-B-202U, RAM-B-201U, RAM-B-141B-1290 |