Additional information
| Weight | 4.1 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 15 × 8 × 4 in |
| socket to socket length | 3.6" |
| hole pattern | See Drawing |
| ball size | D Size (2.25") |
| weight capacity | Standard Use: 6 lbs, Heavy-Duty Use: 5 lbs |
| materials | Marine-grade aluminum |
| packaging type | Poly Bag |
| weight | 4.1 lb |
| components | RAM-D-246U-IN1, RAM-D-201U-C-MI1 |