Additional information
| Weight | 11.5 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 18 × 11 × 20 in |
| plate size | 5.5" x 5.5" |
| ball size | D Size (2.25") |
| weight capacity | Standard Use: 6 lbs, Heavy-Duty Use: 5 lbs |
| materials | Marine-grade aluminum |
| packaging type | Box |
| weight | 11.5 lb |
| components | RAM-D-162HU, RAM-D-162SU, RAM-D-162AU, RAM-D-162BAU, RAM-D-111BU |