Additional information
| Weight | 1.08 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 7.2 × 6.4 × 3.7 in |
| holder dimensions | Width Range: 2.375" – 3.25", Depth Range: .875" max |
| ball size | B Size (1") |
| weight capacity | Standard Use: 2 lbs, Heavy-Duty Use: 1 lb |
| materials | High strength composite, Stainless steel |
| packaging type | Retail Box |
| weight | 1.08 lb |
| components | RAM-B-238U |
| warranty | 1 year warranty |
| power specifications | Input Power:5V-2A; 9V-1.67A, Output: 15W, Conversion Efficiency: 85% Max, Maximum Case Thickness: 6mm, Working Frequency: 110-205KHZ, Product Standard: WPC v.1.2.4, Qi Compatible, Compatible with QC2.0/QC3.0 power supplies |
| operating temperature | 0°C to +37.7°C |
| certifications | FCC, IC, KC, CE, E-Mark, WEEE, RCM, and RoHS Compliant |