Additional information
| Weight | 1.29 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 7.2 × 6.4 × 3.7 in |
| holder dimensions | Height Range: 5.625" – 6.625", Max Width: 3.125", Max Depth: .7" |
| ball size | B Size (1") |
| weight capacity | Standard Use: 2 lbs, Heavy-Duty Use: 1 lb |
| materials | High strength composite, Stainless steel |
| packaging type | Retail Box |
| weight | 1.29 lb |
| components | RAM-HOL-UN14WB-1, RAM-CHARGE-V7MU |
| warranty | 1 year warranty |
| power specifications | Input Power:5V-2A; 9V-1.67A, Output: 15W, Conversion Efficiency: 85% Max, Maximum Case Thickness: 6mm, Working Frequency: 110-205KHZ, Product Standard: WPC v.1.2.4, Qi Compatible, Compatible with QC2.0/QC3.0 power supplies |
| operating temperature | 0°C to +37.7°C |
| regulatory | Over Voltage Protection, Short Circuit Protection, Reverse Polarity Protection, RoHS Compliance, WEEE Compliance, SAE J-1113-5 Load Dump (Transient Voltage), Moisture Resistant |
| certifications | CE Certification, KC, E-Mark Certification, RCM Certification, FCC Certification |