Additional information
| Weight | 6.25 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 15 × 15 × 6 in |
| socket to socket length | 4.66" |
| hole pattern | 75 x 75mm VESA |
| plate size | 3.625" x 3.625" |
| ball size | C Size (1.5") |
| weight capacity | Standard Use: 4 lbs, Heavy-Duty Use: 3 lbs |
| materials | Marine-grade aluminum, High strength composite, Powder coated steel |
| packaging type | Retail Box |
| weight | 6.25 lb |
| components | RAM-SM1, RAM-101U-2461 |