Additional information
| Weight | 13 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 18 × 12 × 12 in |
| hole pattern | 50 x 100mm Half VESA, Seat Bolt Distance: 6.38" – 15", 16" center to center |
| ball size | C Size (1.5") |
| weight capacity | Standard Use: 4 lbs, Heavy-Duty Use: 3 lbs |
| materials | Powder coated steel, Marine-grade aluminum |
| packaging type | Box |
| weight | 13.0 lb |
| components | RAM-VB-117, RAM-VP-TTM8U, RAM-243U |