Additional information
| Weight | 2.25 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 15 × 8 × 4 in |
| hole pattern | 4-Hole AMPS: 1.181" x 1.496", 3-Hole 120-Degree: 1.812" Diameter |
| plate size | 2.5" Diameter |
| ball size | C Size (1.5") |
| weight capacity | Standard Use: 4 lbs, Heavy-Duty Use: 3 lbs |
| materials | Marine-grade aluminum |
| packaging type | Poly Bag |
| weight | 2.25 lb |
| components | RAM-VB-110-1U, RAM-KNOB6LSU, RAM-KNOB5LSU |
| product dimensions | Swing Arm Length: 12" |
