Additional information
| Weight | 5 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 16 × 12 × 4 in |
| socket to socket length | 6.88" |
| hole pattern | Smaller Plate: 50 x 100mm Half VESA, Larger Plate: See Drawing |
| ball size | D Size (2.25") |
| weight capacity | Standard Use: 6 lbs, Heavy-Duty Use: 5 lbs |
| materials | Marine-grade aluminum |
| packaging type | Poly Bag |
| weight | 5.0 lb |
| components | RAM-D-243U, RAM-D-201U, RAM-D-246U |