Additional information
| Weight | 0.48 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 12 × 6 × 3 in |
| socket to socket length | 1.75" |
| ball size | B Size (1") |
| weight capacity | Standard Use: 2 lbs, Heavy-Duty Use: 1 lb |
| materials | Marine-grade aluminum, High strength composite |
| packaging type | Poly Bag |
| weight | 0.48 lb |
| components | RAM-HOL-GA7U, RAM-B-149ZU-A |
| clamp range | .5" – 1.25" diameter |