Additional information
| Weight | 14 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 18 × 11 × 20 in |
| hole pattern | Seat Bolt Distance: 11.687" center to center |
| ball size | C Size (1.5") |
| materials | Powder coated steel, Marine grade-aluminum, High strength composite |
| packaging type | Box |
| weight | 14.0 lb |
| components | RAM-VB-143, RAM-VP-SW1-8, RAM-HOL-SAM1U |