Additional information
| Weight | 0.41 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 6.5 × 3.5 × 1.5 in |
| holder dimensions | Height Range: 5.75" – 7.25", Width Range: 2.625" – 3.625", Max Depth: .72" |
| ball size | B Size (1") |
| weight capacity | Standard Use: 2 lbs, Heavy-Duty Use: 1 lb |
| materials | Marine-grade aluminum, High strength composite |
| packaging type | Poly Bag |
| weight | 0.41 lb |
| components | RAM-HOL-PD4U, RAM-B-238U |
