Additional information
| Weight | 1.34 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 12 × 6 × 3 in |
| socket to socket length | 5.31" |
| hole pattern | 4-Hole AMPS: 1.181" x 1.496", 3-Hole 120-Degree: 1.812" Diameter |
| ball size | B Size (1") |
| weight capacity | Standard Use: 2 lbs, Heavy-Duty Use: 1 lb |
| materials | Marine-grade aluminum, High strength composite |
| packaging type | Poly Bag |
| weight | 1.34 lb |
| components | RAM-HOL-TAB-SMU, RAM-B-101U-C |
| holder dimensions | Height Range: 7" – 10", Width Range: 4" – 5.31", Depth Range: .44" – 1.06" |