Additional information
| Weight | 0.22 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 5 × 2.75 × 2.2 in |
| holder dimensions | Width Range: 1.75" – 4.5", Depth Range: .875" max |
| ball size | RAM Snap-Link (3/4") |
| weight capacity | .5 lb |
| materials | High strength composite, Stainless steel |
| packaging type | Poly Bag |
| weight | 0.24 lb |
| components | RAM-TETHER1U, RAP-UN-CAP-4U |