Additional information
| Weight | 0.8 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 12 × 9 × 4 in |
| holder dimensions | Width Range: 1.875" – 3.25", Depth Range: .875" max |
| ball size | B Size (1") |
| weight capacity | Standard Use: 2 lbs, Heavy-Duty Use: 1 lb |
| materials | Marine-grade aluminum, High strength composite, Stainless steel |
| packaging type | Poly Bag |
| weight | 0.8 lb |
| components | RAM-B-235U, RAM-B-201U, RAM-HOL-UN7BU |
| clamp range | 1" – 1.25" diameter |


